Нова версія керівництва до зводу знань з управління проектами (PMBOK, 6th edition) уже в продажу!

У вересні 2017 року, як і обіцяв Project Management Institute (PMI), побачило світ 6-е видання настільної книги будь-якого керівника проекту «Керівництво до зводу знань з управління проектами» (PMBOK Guide, 6th edition). Усі охочі можуть придбати книгу на сайті PMI. На цей раз PMBOK йде в комплекті з керівництвом з agile-практик управління проектами (agile practice guide), що тільки підкреслює важливість agile-практик у сучасному управлінні проектами.

Ну, а з тими, хто не хоче платити 99$ або не хоче чекати доставки книги, ми з радістю поділимося основними змінами, які відбулися в 6-й версії PMBOK в порівнянні з попередньою (5-ю) версією.

Насамперед, варто зазначити значну увагу, яку PMI приділило ітеративним практикам управління проектами (передусім мова йде про agile-практики). Кожна галузь знань (глави 4–13) доповнена численними посиланнями на agile-практики. Крім того, як згадувалося вище, у якості доповнення до зводу знань додається керівництво з agile-практик. У цьому посібнику PMI дає рекомендації, коли, де і як має сенс користуватися agile-підходом, а також описує інструменти, які співробітники можуть використовувати для підвищення ефективності роботи проектних команд і організації загалом. PMI прагне відійти від протистояння classical PM — agile PM, а, навпаки, демонструє, як agile-підхід доповнює наявні галузі знань і групи процесів управління проектом.

Також PMI не міг обминути увагою свою нову концепцію PMI Talent Triangle ™. Нагадаємо, кілька років тому PMI визнав, що технічні навички управління проектами не гарантують успішності проекту і його керівника. Крім технічних навичок керівник проекту повинен вміти вести за собою команду (leadership skills) і мати експертизу в побудові бізнесу (strategic and business management expertise). У 6-й версії PMBOK ролі керівника проекту та навичкам, якими він повинен володіти, буде присвячена окрема глава.

Групи процесів управління проектами залишилися незмінними, а ось дві галузі знань змінили свої назви:

 • Галузь знань «управління термінами проекту (Project time management) тепер називається «управління розкладом проекту» (Project schedule management),
 • а галузь знань «управління людськими ресурсами проекту» (Project human resource management) — «управління ресурсами проекту» (Project resource management).

На перший погляд зміни можуть здатися незначними, проте акценти PMI тепер розставив дещо по-іншому. У першому випадку відбулося дистанціювання від самостійної управлінської дисципліни «управління часом» (time management) і посилення значущості календарного планування (нагадаємо, темі календарного планування PMI присвятив окремий стандарт «Practice Standard for Scheduling»). У другому випадку PMI усуває дефіцит уваги іншим фізичним ресурсам (таким як матеріали, обладнання та ін.), які тепер розглядаються нарівні з людськими ресурсами. Отже, у даній галузь знань представлені переважно технічні навички ресурсного менеджменту, у той час як soft-skills розглядаються в областях «управління комунікаціями проекту» (project communication management) й «управління зацікавленими сторонами проекту» (project stakeholders management).

Зміни торкнулися також процесів управління проектами:

 1. З’явилося три нові процеси: у групі процесів виконання проекту — це «управління знаннями проекту» (manage project knowledge) і «реалізація антиризикових заходів» (implement risk responses), у групі процесів моніторингу та контролю — це «контроль ресурсів» (control resources).
 2. Процес «оцінка ресурсів операцій» (estimate activity resources) змінив галузь знань і тепер перебуває в «управлінні ресурсами проекту».
 3. Деякі процеси змінили свою назву:
 • було «забезпечення якості» — стало «управління якістю»,
 • було «планування управління людськими ресурсами» — стало «планування управління ресурсами»,
 • було «контроль комунікацій»—- стало «моніторинг комунікацій»,
 • було «контроль ризиків» — стало «моніторинг ризиків»,
 • було «планування управління зацікавленими сторонами» — стало «планування залучення зацікавлених сторін»,
 • було «контроль залучення зацікавлених сторін» — стало «моніторинг залучення зацікавлених сторін».

4. Процес «Закриття закупівель» був виключений.

Зверніть увагу, більшість змін у назвах процесів показують коригування сприйняття ролі проектного менеджера з адміністративно-наглядової в сторону проактивного управління.

На завершення зазначимо, що дещо змінився формат представлення входів\виходів для процесів. Компоненти плану управління проекту та документи проекту, які використовуються/змінюються в рамках відповідного процесу, тепер представлені списком нижче входів/виходів процесу.

Це далеко не повний перелік змін 6-ї версії PMBOK, ми намагалися показати найбільш значущі, на нашу думку.

  ,
Поділитися з друзями

Радимо прочитати

Scaled Agile: Waterfall reinvention? IT Spring 2017
Scaled Agile: Waterfall reinvention? IT Spring 2017
У Мінську завершилася найбільша міжнародна конференція, присвячена IT-бізнесу і менеджменту - IT Spring 2017. Перший день конференції був присвячений темам сервісів і продуктів, управління людськими ресурсами. Другий день IT Spring, традиційно, присвячений Agile-методологіям. Конференція зібрала проектних і продуктових менеджерів, Scrum майстрів, CTO і COO, лідерів команд, керівників підрозділів, власників IT бізнесу, перспективних розробників, HR менеджерів і інших фахівців IT індустрії. Виступ Дмитра Лук'янова, провідного консультанта «Бюро проектного менеджменту» і керуючого партнера компанії в Білорусі, містило огляд трендів у розвитку гнучких підходів в управлінні проектами. Основні тези презентації Дмитра: Проблеми і виклики: які обмеження є у існуючих «гнучких підходів»? Існуючий тренд в рішенні проблем: Гнучкі технології, що «масштабуються». Огляд помилок при масштабуванні систем. Теоретичний відступ: «Системи» і «Масштабування». «Закони» і висновки з них. Наступні кроки в розвитку методів і методологій. Звідки пішов «Водоспад»? Як не стати «мертвою методологією». З відеоматеріалами конференції можна ознайомитися тут. Читати далi 
Odessa Summer Project Management Day
Odessa Summer Project Management Day
Поринути в тему управління проектами на 1 день, та ще й поєднати це з відпочинком на морі? Легко! 10 червня 2017р. відбулася Odessa Summer Project Management Day, найбільша в Україні конференція для проектних менеджерів, 30 спікерів, 3 потоки, маса нових знайомств і відпочинок на морі. Хедлайнером потоку «ПМ-ПРАКТИКИ» став наш провідний консультант, Дмитро Лук'янов з темою «Project Management Standards: from Waterfall to Agile Approaches». Дмитро показав еволюцію підходів до управління проектами, розповів, як «прогресивні» техніки УП мігрують з IT в інші галузі, торкнувся і популярного протиставлення «waterfall vs agile». На цей рахунок нам запам'яталася дуже доречна цитата Сальвадора Далі: «Для початку навчіться малювати і писати як старі майстри, а вже потім дійте на свій розсуд - і вас завжди будуть поважати». Не посперечаєшся. У другій частині виступу Дмитро торкнувся теми масштабованості систем і команд, що це і які найпоширеніші 10 помилок масштабування систем. Для тих, хто не зміг приєднатися, можна поверхнево ознайомитися з тезами. Але сподіваємося, ви не упустили можливість поставити всі ваші запитання Дмитру особисто і отримати рекомендації від експерта в управлінні проектами. Читати далi 
Інформаційний захист бізнесу
Інформаційний захист бізнесу
20 червня 2017 року «Бюро проектного менеджменту» і наш партнер, компанія Ugis Group, провели спільний захід, присвячений питанням ІТ-безпеки і розвитку ІТ-технологій. Чому підвищується інтерес до процесів забезпечення інформаційної безпеки? Як забезпечити її, не знизивши при цьому ефективність розробки та тестування? Як використовувати системи автоматизації знеособлення даних і створення тестових платформ? Ці та багато інших питань обговорювалися на семінарі «Інформаційний захист бізнесу». Окремий блок заходу був присвячений сучасним підходам до управління бізнес-процесами: збір, обробка і зберігання критичної інформації. Олексій Громико в своєму виступі висвітлив сучасні тренди розвитку систем класу BPMS і управління споживчим досвідом клієнта (customer experience management). Читати далi