Як отримати користь від роботи з фреймворками

У пошуках кращих практик і готових рекомендацій з побудови системи управління бізнес-процесами організації неминуче стикаєшся з фреймворками.

Ось лише найбільш популярні з них:

  • APQC process classification framework
  • eTOM the business process framework
  • SCOR framework

З перших хвилин знайомства з подібного роду матеріалами з’являється захоплення їх творцями. Складно уявити, скільки часу і зусиль було вкладено в цю роботу. Але після першої хвилі емоцій виникає раціональне питання – що робити з усім цим переліком в даному випадку бізнес-процесів?

Використання будь-якого фреймворка на практиці – нетривіальне завдання. За результатами дослідження APQС 2018 PROCESS AND PERFORMANCE MANAGEMENT. Priorities and Challenges Survey Summary кожен другий респондент відчуває складнощі з практичним застосуванням фреймворків в своїй компанії (див. Рисунок 1).

Рис. 1. Які труднощі виникають при роботі з фреймворками в своїй організації

З нашого досвіду, спроба зробити процесний фреймворк картою процесів організації ні до чого доброго не приводить. Вона буде позбавлена життя і швидко перестане використовуватися як робочий інструмент через свою надмірність і узагальненість. У кращому випадку про неї будуть згадувати при необхідності отримати / підтвердити черговий сертифікат ISO.

Карта процесів – це кропітка праця команди топ-менеджерів. В результаті такої роботи ключові керівники однаково розуміють бізнес-модель компанії і вклад бізнес-процесів в її реалізацію.

Як можна отримати користь від роботи з фреймворками

  1. Перевірити карту процесів на повноту. Якщо після розробки карти процесів виникає відчуття, що чогось не вистачає, загляньте в фреймворк і подивіться на референтну модель бізнес-процесів, яку він пропонує. Там можуть згадуватися процеси, про які ви забули.
  2. Вивчити метрики для оцінки ефективності бізнес-процесу. Фреймворки дають рекомендації по метриках і KPI, які можна використовувати для оцінки ефективності бізнес-процесів.
  3. Бенчмаркінг ефективності бізнес-процесу. Деякі фреймворки збирають інформацію про кращі практики в галузі. Корисно аналізувати свої метрики і підходи до управління на тлі лідерів ринку (див. Рисунок 2).

Рис.2. SCOR framework. Бенчмаркінг ефективності бізнес-процесів

Роботу з фреймворком має сенс вибудовувати виходячи з потреб і рівня зрілості процесів організації. Для когось це може бути усвідомлення наявності бізнес-процесів, для інших – виділення їх кордонів, а для когось – боротьба за лідируючі показники в галузі.