Аналіз технологічних трендів Gartner

Початок року - це не лише гарний час для планів і побажань в новому році, а й для підведення підсумків року минулого.

Наші консультанти проаналізували звіт Gartner “Топ-10 технологічних трендів на 2017 рік” (Рисунок 1) і прокоментували, як розвивалися згадані Gartner ключові технології у 2017 році.

1. Інтелектуальні пристрої (Intelligent things)

Що це таке? Інтелектуальні пристрої – це фізичні об’єкти, які мають функції штучного інтелекту. Такого роду пристрої зазвичай ділять на три категорії: роботи, дрони і безпілотні транспортні засоби.

Прогноз Gartner на 2017 рік. «Ми очікуємо перехід від розробки окремих інтелектуальних пристроїв до розробки системи взаємодіючих інтелектуальних пристроїв. У такій моделі різні прилади будуть працювати спільно під впливом інформації від людини або без неї ».

Що відбувалося в дійсності. Взаємодія між різними галузями і технологіями продовжилася. Особлива увага приділялася застосуванню технології штучного інтелекту для роботів, дронів і безпілотних транспортних засобів. Об’єднання різних пристроїв в єдине ціле стала реальністю і вимагає подальших інновацій: вдосконалення мережевих технологій з обробки даних з різних сенсорів і розробки правил по перетворенню одержуваної інформації в фізичні дії.

2. Технології Блокчейн (Blockchain) і розподілення реєстрів (Distributed Ledger)

Що це таке? Вперше термін «блокчейн» з’явився як назва повністю розподіленої бази даних, реалізованої в системі біткоінів. Розподілена база даних підтримує перелік записів (блоків), який постійно збільшується. Дана технологія лягла в основу криптовалюти. Вона забезпечує підтвердження і безпеку транзакцій шляхом децентралізованого контролю за трансакціями на відміну від звичного централізованого контролю з боку центробанків.

Прогноз Gartner на 2017 рік. «Технології блокчейн і розподілення реєстрів привертають все більше уваги, так як вони продовжують виконувати обіцянку змінити галузеву операційну модель. 52% опитаних нами компаній вірять, що блокчейн вплине в майбутньому на їх бізнес. Технологія блокчейн перейде з фази розробки в фазу реалізації і завоювання ринку в міру того, як компанії з різних галузей побачать користь від її використання і майбутній потенціал».

Що відбувалося в дійсності. Поки технологія блокчейн не зуміла вийти за рамки криптовалюти, але криптовалюта викликала справжній фурор в 2017 році. Сотні провідних світових компаній заявили про інвестиції в технологію блокчейн. Інтерес до технології в минулому році значно посилився.

3. Адаптивна архітектура безпеки (Adaptive Security Architecture)

Що це таке? Адаптивна архітектура безпеки – це фреймворк, який використовують організації для оцінки їх існуючих ІТ-систем і класифікації існуючих або потенційних кіберзагроз. Мета використання фреймворка – захистити ІТ-систему (soft & hardware) організації від потенційних кібератак.

Прогноз Gartner на 2017 рік. «Звичний підхід до забезпечення безпеки не може гарантувати захист від кібератак […] Тому будуть з’являтися нові технології для забезпечення безпеки, само-діагностики і само-захисту ІТ-систем.»

Що відбувалося в дійсності. Число кібератак в 2017 році зросло. Найбільших збитків в Україні завдала кібератака 27 червня, в результаті якої вірус Petya.A паралізував сотні комп’ютерів державних і приватних компаній. Керівництво багатьох організацій було змушене переглянути своє ставлення до підходів в області ІТ-безпеки. Розвиток хмарних технологій і, як наслідок, неможливість звести ризики для ІТ-безпеки до нуля, вимагає від фахівців з ІТ-безпеки освоїти новий підхід: постійна готовність до роботи в режимі кібератак.

4. Цифрові платформи

Що це таке? Цифрові платформи – це технології, на яких будується сучасний цифровий бізнес. Зазвичай до цифрових платформ відносять BPMS систему, ERP систему, CRM і Customer experience платформу, IoT платформу, модуль аналізу даних (Business Intelligence) і екосистему. Функціонал цифрових платформ передбачає можливість створення ІТ-додатків з мінімальним залученням ІТ-фахівців силами бізнес користувачів. Цифрові платформи використовують технології SOA і event-driven ІТ.

Прогноз Gartner на 2017 рік. “Усі ключові цифрові платформи продовжать свій розвиток оскільки бізнес побачить вигоди, які він отримує від використання кожної з них в області її спеціалізації»

Що відбувалося в дійсності. Ключові цифрові платформи динамічно продовжили свій розвиток, у тому числі в напрямку більш глибокої інтеграції один з одним. Наразі вони відіграють важливішу роль в цифровий трансформації організацій. Можливість швидкої зміни бізнес-процесів стає одною з основних конкурентних переваг. Швидкий і глибокий аналіз даних дозволяє приймати більш виважені управлінські рішення. Орієнтація на потреби клієнта і управління його споживчим досвідом створює передумови для збільшення лояльності клієнтів і зростання грошового потоку.

5. Діалогові системи

Що це таке? Діалогові системи дозволяють встановлювати зв’язок із цифровими пристроями, в тому числі в неформальній манері.

Прогноз Gartner на 2017 рік. “Діалогові системи від провідних розробників інноваційних технологій таких як Apple (Siri), Google (Google Now) і Amazon (Alexa) будуть привертати увагу все більшої кількості користувачів. У 2017 році ми побачимо подальше поширення та популяризацію цієї технології “

 Що відбувалося в дійсності. Технології роботи діалогових систем удосконалювалися, що дозволило вибудувати пропозиції щодо взаємодії людини з інтелектуальними пристроями. Компанії зробили значний прогрес в роботі своїх діалогових систем, особливо у сфері розпізнавання складних речень і запитів.

Схоже, що швидкість розвитку нових технологій починає наздоганяти навіть сміливі припущення аналітиків Gartner.